11 Jul 2021 6:14 AM +00:00

DOTA 2: The International 10 Regional Qualifiers Western Europe

Along with The International 10 regional qualifiers China, the Western Europe TI10 qualifiers will also take place starting tomorrow, July 7, up to July 10, 2021, where 14 teams will face off to secure the final spot for the region, joining the lone TI10 Western European team so far in the form of Alliance.

Keep reading and we will tell you everything you need to know about the TI10 Western Europe qualifiers.

Jump To

Western European Representatives

14 teams will compete in the TI10 Western Europe qualifiers where only one team will prevail and make their way to the world stage along with Alliance to represent the region. And these are:

  • Team Nigma
  • Team Liquid
  • Tundra Esports
  • OG
  • Viking.gg
  • Brame
  • Spider Pigsz
  • Hellbear Smashers
  • Ghost Frogs
  • Team Bald Reborn
  • Into The Breach
  • No Bounty Hunter
  • Chicken Fighters
  • Hippomaniacs
Advertisement

Fixtures

Here are the opening round fixtures for Western Europe TI10 regional qualifiers:

Day 1

Upper Bracket Round 1:

  • Team Nigma vs Hellbear Smashers
  • Vikin.gg vs OG
  • Tundra Esports vs Brame
  • Spider Pigsz vs Team Liquid
Advertisement

Lower Bracket Round 1:

  • Chicken Fighters vs No Bounty Hunter
  • Into The Breach vs Hippomaniacs

Lower Bracket Round 2:

  • Ghost Frogs vs Loser of Team Nigma vs Hellbear Smashers
  • Team Bald Reborn vs Loser of Spider Pigsz vs Team Liquid
Advertisement

Day 2

Upper Bracket Round 2:

  • Team Nigma vs OG
  • Tundra Esports vs Team Liquid

Lower Bracket Round 2:

  • Hellbear Smashers vs Ghost Frogs
  • Vikin.gg vs Chicken Fighters
  • Brame vs Into The Breach
  • Spider Pigsz vs Team Bald Reborn
Advertisement

Lower Bracket Round 3:

  • Chicken Fighters vs Winner of Hellbear Smashers vs Ghost Frogs
  • Winner of Brame vs Into The Breach vs Winner of Spider Pigsz vs Team Bald Reborn

Day 3

Upper Bracket Finals:

  • OG vs Tundra Esports
Advertisement

Lower Bracket Round 4:

  • Team Liquid vs Chicken Fighters
  • Team Nigma vs Spider Pigzs

Lower Bracket Round 5:

  • Winner of Lower Bracket Round 4 match 1 vs Lower Bracket Round 4 match 2

Day 4

Lower Bracket Finals:

  • OG vs Team Nigma
Advertisement

Grand Finals:

  • Tundra Esports vs Winner of Lower Bracket Finals

Overall Winner - OG

Broadcast Talent

Here are the people who will be comprising the TI10 Western Europe qualifiers broadcast team of talents:

  • Jorien van der Heijden
  • Dan Offen
  • Trent MacKenzie
  • Alexandra Roberts
  • Robson Merritt
  • Peter Dager
  • Owen Davies
  • Ioannis Loucas
  • Shannon Scotten
  • Troels Lyngholt Nielsen
  • Gabriel Cruz
  • Kurtis Ling
  • Murielle Huisman
  • Rikumikko Matias Kangasmaki
  • Alvaro Sanchez Velasco
  • Richie Garcia
  • David Mejia
  • Steven Cheng
Advertisement

That’s it! Follow us for the whole The International 10 Western Europe qualifiers coverage.

READ MORE: DOTA 2: The International 10 Regional Qualifiers Western Europe