DOTA 2: The Intenational 10 Regional Qualifiers South America

share to other networks share to twitter share to facebook

Regional Qualifiers for The International (TI) 10 DOTA 2 Championships begin from June 23rd in the South American region.

With beastcoast and Thunder Predator being the first two teams to qualify for TI10, there are 12 more teams from the South American region are still vying for a spot at the biggest DOTA 2 Championship.

Advertisement

South American Representatives

The 14 teams participating in the South American Regional Qualifiers for TI10 are:

  • NoPing e-sports
  • SG e-sports
  • Infamous
  • Hokori
  • Team Unknown
  • EGOBOYS
  • BINOMISTAS
  • Infinity
  • Interitus
  • Inverse
  • Omega Gaming
  • Latam Defenders

Schedule

The opening round fixtures include:

Advertisement

Upper-Bracket

  • NoPing e-sports vs Infinity
  • Team Unknown vs Hokori
  • Infamous vs EGOBOYS
  • BINOMISTAS vs SG e-sports

Lower-Bracket

  • NoPing e-sports vs Interitus
  • Hokori vs Latam Defenders
  • Infamous vs Omega Gaming
  • BINOMISTAS vs Inverse

The second round fixtures from South American regional qualifiers include:

Upper-Bracket

Advertisement
  • Infinity vs Team Unknown
  • EGOBOYS vs SG e-sports

Lower-Bracket

  • NoPing e-sports vs Hokori
  • BINOMISTAS vs Infamous

The third round fixtures include:

Upper-Bracket Final

  • Infinity vs SG e-sports

Lower-Bracket

  • EGOBOYS vs NoPing e-sports
  • Team Unknown vs BINOMISTAS

The fixtures from the fourth round of the Lower-Bracket includes:

Advertisement
  • NoPing e-sports vs Team Unknown

Lower-Bracket Final

  • Infinity vs Team Unknown

Grand Final

  • SG e-sports vs Team Unknown

Results

The results from the opening round of the South America Regional Qualifiers are:

Upper-Bracket

  • Infinity won 2-1 against NoPing e-sports
  • Team Unknown won 2-1 against Hokori
  • EGOBOYS won 2-1 against Infamous
Advertisement
  • SG e-sports won 2-1 against BINOMISTAS

Lower-Bracket

  • NoPing e-sports won 2-0 against Interitus
  • Hokori won 2-0 against Latam Defenders
  • Infamous won 2-0 against Omega Gaming
  • BINOMISTAS won 2-0 against Inverse

The results from the second round of the South American qualifiers are:

Upper-Bracket

  • Infinity won 2-1 against Team Unknown
  • SG e-sports won 2-0 against EGOBOYS

Lower-Bracket

  • NoPing e-sports won 2-0 against Hokori
  • BINOMISTAS won 2-1 against Infamous

The results from the third round of the Lower-Bracket fixtures are:

Advertisement
  • NoPing e-sports won 2-0 against EGOBOYS
  • Team Unknown won 2-0 against BINOMISTAS

The results from the fourth round fixture from the Lower-Bracket is:

  • Team Unknown won 2-1 against NoPing e-sports

The result of the Upper-Bracket Final is:

  • SG e-sports won 2-0 against Infinity

The result of the Lower-Bracket Final is:

  • Team Unknown won 2-0 against Infinity

The results of the Grand Final is:

  • SG e-sports won 3-1 against Team Unknown

Having said that, SG e-sports has secured their spot in the group stage of TI10 as the South American regional champions.

Advertisement

Broadcast Talent

Given that all the Regional Qualifiers are being broadcast by Beyond The Summit, the organizers have released the entire list of talent who can be seen during the broadcast.

The list of broadcast talent for the South American Regional Qualifiers of TI10 includes,

  • Andrew "Zyori" Campbell
  • Alvaro "AvoPlus" Sanchez Velasco
  • Michelle "Moxxi" Song
  • Kevin "Purge" Godec
  • Gustavo "D2BOWIE" Mattos
  • Gareth "Gareth" Bateson
  • Sivatheeban "1437" Sivanathapillai
  • Kurtis "Aui_2000" Daniel Ling
  • Kyle "kmart" Martin
  • ETDota
Advertisement
  • Ricky "rkryptic" Peterson
  • Brynden "Neph" Barbour
  • Mike "MLPDotA" Le Phoenix (Observer)
  • Justin "Pythian" Glasner (Observer)

Read More: The International 10 Regional Qualifiers: Schedule, Results, And More